首页> 外文OA文献 >Društvo znanja i nacionalni kurikulum za obvezno obrazovanje
【2h】

Društvo znanja i nacionalni kurikulum za obvezno obrazovanje

机译:Društvoznanjai nacionalni kurikulum za obvezno obrazovanje

代理获取
本网站仅为用户提供外文OA文献查询和代理获取服务,本网站没有原文。下单后我们将采用程序或人工为您竭诚获取高质量的原文,但由于OA文献来源多样且变更频繁,仍可能出现获取不到、文献不完整或与标题不符等情况,如果获取不到我们将提供退款服务。请知悉。

摘要

Prikazani su osnovni pravci promjena nacionalnog kurikuluma za obvezno obrazovanje u kontekstu suvremenih društvenih promjena, pokazuje da pojava društva znanja višestruko utječe na razvoj obrazovanja i kurikuluma. Prvo, društvo znanja zahtijeva od obrazovanja da osigura višu razinu i novu kvalitetu obrazovanosti (nove kompetencije). Drugo, prodor tržišne logike u područje obrazovanja zahtijeva i od škola da budu produktivne i efikasne organizacije, čija se kvaliteta rada može izmjeriti. Stoga se naglasak počinje sve više stavljati na proizvod, tj. ishode (outcomes) obrazovanja te kroz njihovu standardizaciju osigurati željeni nivo njegove kvalitete. Treće, procesi globalizacije situiraju obrazovanje u globalan kontekst i « vežu» nacionalne obrazovne sustave s razvojnim tendencijama i postignućima u drugim zemljama. U tom su kontekstu poseban značaj dobile i temeljne kompetencije potrebne za život i rad u društvu znanja. Usredotočenost naše analize jest na prikazu i problemima teorijskog koncipiranja novih kompetencija definiranih u okviru OECD-va DeSeCo projekta (The Definition and Selection of Competencies: Theoretical and Conceptual Foundations) i rad u Working Group B « Key Competences» , koja djeluje kao radno tijelo Europske komisije. Činjenica da su navedeni projekti razvijani u razvijenim zemljama, i za razvijene zemlje otvara pitanje koliko će obrazovanje za nove kompetencije biti dostupno socijalnodepriviranim slojevima (migrantima, nezaposlenima, grupama s niskim ekonomskim statusom, itd.) a posebno manjerazvijenim zemljama. Uz teorijske probleme koncipiranja novih kompetencija te probleme njihove operacionalizacije u nacionalnim kurikulumima, spomenute socijalne konzekvence također predstavljaju otvorena pitanja koja stoje pred teorijskim i znanstvenim analizama. Navedene promjene u području kurikuluma rezultirale su pojavom novog modela nacionalnog kurikuluma, tj. kurikuluma koji se zasniva na reguliranju i kontroli obrazovnih ishoda (kompetencija učenika). Pored evidentnih pomaka u razvoju obrazovanja, analiza je ukazala i na niz obrazovnih i socijalnih problema što ih generira novi tip kurikuluma i prateći sustav eksterne evaluacije (pretjerana standardizacija obrazovnih ishoda, redukcija nacionalnog kurikuluma na pripremanje za nacionalne ispite, produbljivanje socijalnih razlika između škola koje postižu dobre rezultate na nacionalnim ispitima i onih što postižu slabije rezultate, i slično).
机译:介绍了现代社会变革背景下国家义务教育课程改革的基本方向,表明知识社会的兴起对教育和课程的发展具有多重影响。首先,知识社会要求教育以确保更高的水平和新的教育质量(新能力)。其次,市场逻辑渗透到教育领域也要求学校成为生产性和高效率的组织,其工作质量可以衡量。因此,重点越来越放在产品上。教育成果,并通过标准化确保质量达到理想水平。第三,全球化进程将教育置于全球背景下,并将国家教育系统与其他国家的发展趋势和成就“联系起来”。在这种情况下,在知识社会中生活和工作所必需的基本能力变得特别重要。我们的分析重点是在OECD DeSeCo项目(“能力的定义和选择:理论和概念基础”)中定义的新能力的介绍和理论概念问题,以及作为欧洲工作机构的B工作组“关键能力”中的工作佣金。这些项目是在发达国家开发的,并为发达国家开发的事实提出了一个问题,即社会上处于不利地位的群体(移民,失业者,经济地位低下的群体等),特别是欠发达国家,将获得多少新能力的教育。除了在国家课程中设想新能力的理论问题及其在国家课程中运作的问题外,上述社会后果还代表着理论和科学分析面临的开放性问题。课程领域的这些变化导致出现了一种新的国家课程模型,即国家课程。基于对教育成果(学生能力)的调节和控制的课程。除了教育发展的明显变化外,分析还指出了新型课程和伴随的外部评估体系(过度标准化教育成果,减少国家课程以准备国家考试)所产生的许多教育和社会问题。在国家考试中取得良好成绩,以及在较低成绩中获得良好成绩的人等)。

著录项

  • 作者

    Baranović Branislava;

  • 作者单位
  • 年度 2006
  • 总页数
  • 原文格式 PDF
  • 正文语种
  • 中图分类

相似文献

  • 外文文献
  • 专利

客服邮箱:kefu@zhangqiaokeyan.com

京公网安备:11010802029741号 ICP备案号:京ICP备15016152号-6 六维联合信息科技 (北京) 有限公司©版权所有
  • 客服微信

  • 服务号