首页> 外文OA文献 >Ágazati innovációs és termelési rendszerek egy nyitott, átalakuló gazdaságban: A járműipar, az elektronika és a távközlési berendezésgyártás esete Magyarországon = Sectoral Systems of Innovation and Production in an Open Transition Economy: The case of the Hungarian automotive, electronics and telecom equipment industries
【2h】

Ágazati innovációs és termelési rendszerek egy nyitott, átalakuló gazdaságban: A járműipar, az elektronika és a távközlési berendezésgyártás esete Magyarországon = Sectoral Systems of Innovation and Production in an Open Transition Economy: The case of the Hungarian automotive, electronics and telecom equipment industries

机译:开放,转型中的经济中的部门创新和生产系统:匈牙利的汽车工业,电子和电信设备制造业=开放转型经济中的创新和生产的部门系统:匈牙利汽车,电子和电信设备行业

代理获取
本网站仅为用户提供外文OA文献查询和代理获取服务,本网站没有原文。下单后我们将采用程序或人工为您竭诚获取高质量的原文,但由于OA文献来源多样且变更频繁,仍可能出现获取不到、文献不完整或与标题不符等情况,如果获取不到我们将提供退款服务。请知悉。

摘要

Az ágazati innovációs és termelési rendszerek (ÁITR) fogalmát jól lehetett használni a három kiválasztott ágazat elemzésére. A kutatás rámutatott az ÁITR hiányosságaira is. Nem kap elég hangsúlyt a nemzeti innovációs rendszer (NIR) működése és a globalizáció. A dinamika eltérő típusai közötti megkülönböztetés – adott rendszeren belüli fejlődés és a rendszer szintű átalakulás – is hiányzik. A vizsgált ágazatokban zajló KFI folyamatok intenzitása és céljai között fontos eltérések vannak. A távközlési berendezésgyártók esetében a legélénkebb az új termék fejlesztése. A járműipari vállalatok többsége máshol fejlesztett termékeket vezet be, de élénk a gyártásfejlesztési tevékenység is, az elektronikai ágazatban pedig ez utóbbi a legjelentősebb. A vállalatok és az egyetemek, kutatóintézetek közötti együttműködés formáit, valamint a külföldi tulajdonú vállalatok KFI stratégiáját is típusokba sorolta a kutatás, ami hasznos kiindulópont a szakpolitikai eszközök tervezésekor. A vállalatok KFI tevékenységét befolyásoló szakpolitikai döntési rendszert és az innováció keretfeltételeit is részletesen elemezte a kutatás, és megállapította, hogy nem lehet néhány jól megválasztott TTI-politikai intézkedéssel gyorsan, gyökeresen javítani a NIR teljesítményét. Az innovációra ható tényezők együttes figyelembevételével a stratégiaalkotás, a szakpolitikai eszközök tervezése és alkalmazása során egyaránt lényeges változások szükségesek. A zárójelentés részletesebb ajánlásokat is tartalmaz. | The notion of sectoral innovation and production systems (SIPS) has proved to be a useful tool to analyse the three selected sectors. Some important factors are missing from this term, however: the features of the national innovation system, as well as globalisation. Different types of dynamics – evolution in a given system vs. transition to another system – should also be identified. Major differences have been observed concerning the intensity and goals of RTDI processes: developing new products is the most important innovation activity in telecom equipment manufacturing; automotive firms mainly introduce products developed elsewhere and improve their production processes themselves; while electronics firms focus on the latter. A tentative taxonomy of industry-academia co-operation and RTDI strategies of foreign companies is offered to guide policy measures. STI policy measures and framework conditions do influence firms’ innovation performance to a large extent, and thus these macro level factors have also been analysed in detail. On that basis, there seems to be no ‘panacea’ or a ‘simple, quick fix’ to improve RTDI performance by introducing 2-3 new STI policy measures. On the contrary, substantial efforts are needed, based on a comprehensive approach, both at a level of strategy making processes, and at the level of policy design and implementation. The final report offers detailed policy conclusions and identifies questions for further research.
机译:部门创新和生产系统(SIC)的概念可以很好地用于分析三个选定的部门。研究还指出了ÁITR的缺点。对国家创新系统(NIR)和全球化的运作没有足够的重视。在不同类型的动力学之间也没有区别-在给定系统内进行开发与在系统级进行转换。在所考察的部门中,RDI流程的强度和目标之间存在重要差异。对于电信设备制造商来说,新产品的开发最为有力。大多数汽车公司都在介绍在其他地方开发的产品,但制造业的发展也很活跃,后者在电子领域是最重要的。该研究还对公司与大学和研究机构之间的合作形式以及外资公司的RDI战略进行了分类,这是设计政策工具时的有用起点。该研究还详细分析了影响公司RDI活动和创新框架条件的政策决策系统,并发现某些精心选择的TTI政策措施不能快速,根本地改善NIR的绩效。考虑到一起影响创新的因素,在制定战略,设计和应用政策工具方面需要进行重大改变。最终报告还包含更详细的建议。 |部门创新和生产系统(SIPS)的概念已被证明是分析三个选定部门的有用工具。但是,此术语缺少一些重要因素:国家创新系统的特征以及全球化。不同类型的动力学-给定系统与系统的演化过渡到另一个系统-也应确定。在RTDI流程的强度和目标方面已经观察到主要差异:开发新产品是电信设备制造中最重要的创新活动;汽车公司主要介绍在其他地方开发的产品并自己改善生产工艺;而电子公司则专注于后者。提供了一个行业学术合作和外国公司RTDI策略的暂定分类法,以指导政策措施。 STI的政策措施和框架条件确实在很大程度上影响着企业的创新绩效,因此,对这些宏观因素也进行了详细分析。在此基础上,似乎没有“灵丹妙药”或“简单,快速的解决方案”通过引入2-3种新的STI政策措施来提高RTDI绩效。相反,需要在战略制定过程以及政策设计和实施的基础上,基于综合方法进行大量努力。最终报告提供了详细的政策结论,并确定了需要进一步研究的问题。

著录项

相似文献

  • 外文文献
  • 中文文献
  • 专利

客服邮箱:kefu@zhangqiaokeyan.com

京公网安备:11010802029741号 ICP备案号:京ICP备15016152号-6 六维联合信息科技 (北京) 有限公司©版权所有
  • 客服微信

  • 服务号