首页> 外文OA文献 >Philosophical realism of the Polish School of Classical Philosophy as the basis for a model of education open to religion
【2h】

Philosophical realism of the Polish School of Classical Philosophy as the basis for a model of education open to religion

机译:波兰古典哲学学院的哲学现实主义作为对宗教开放教育模式的基础

代理获取
本网站仅为用户提供外文OA文献查询和代理获取服务,本网站没有原文。下单后我们将采用程序或人工为您竭诚获取高质量的原文,但由于OA文献来源多样且变更频繁,仍可能出现获取不到、文献不完整或与标题不符等情况,如果获取不到我们将提供退款服务。请知悉。

摘要

W artykule zostaje podjęty problem filozoficznego realizmu i jego wpływu na teorię wychowania w odniesieniu do kwestii religii. Analizy są prowadzone w oparciu o prace Polskiej Szkoły Filozofii Klasycznej, która kontynuuje tradycję filozofii starożytnej i średniowiecznej, a w szczególności myśli Arystotelesa i Tomasza z Akwinu. Początek działalności Szkoły datuje się na koniec lat czterdziestych ubiegłego wieku, gdy po II wojnie światowej Katolicki Uniwersytet Lubelski stał się mekką dla badaczy reprezentujących realistyczną filozofię. Do najbardziej znaczących filozofów Szkoły można zaliczyć: Jerzego Kalinowskiego, Stanisława Kamińskiego, Mieczysława A. Krąpca, Mariana Kurdziałka, Andrzeja Maryniarczyka, Stefana Swieżawskiego, Karola Wojtyłę, Zofię J. Zdybicką. Artykuł składa się z sześciu części. Część 1 wyjaśnia ukierunkowany na mądrość klasyczny model uprawianej w Szkole filozofii i stwierdza, że ma on wpływ na model wychowania otwartego na religię. Część 2 dotyczy problemu przedmiotu poznania, tak jak jest on przedstawiany przez Szkołę krytykującą ujęcia kartezjańskie, kantowskie czy fenomenologiczne (tzw. filozofię refleksji). Kluczowe dla realizmu Szkoły są stosunek do problemu refleksji i pierwszeństwo poznania przedmiotowego. Kwestia jedności bytu i poznania jest poddana głębszej analizie w częściach 3-4, poświęconych wartości poznania przednaukowego i przedmiotowi poznania filozoficznego (koncepcji bytu jako bytu). Części artykułu od 2 do 4 pokazują, jak filozofia zorientowana przedmiotowo wpływa na definicję religii zaproponowaną przez Szkołę. Specyfika filozoficznego wyjaśnienia w odniesieniu do religii i wychowania jest analizowana w częściach 5 i 6, z których pierwsza podejmuje problem obiektywności wartości (w tym świętości), a druga koncentruje się na metafizycznym charakterze definicji religii.
机译:本文讨论了哲学现实主义的问题及其与宗教问题相关的对教育理论的影响。分析是在波兰古典哲学学院的工作基础上进行的,波兰古典哲学学院延续了古代和中世纪哲学的传统,尤其是亚里士多德和托马斯·阿奎那的思想。学校的活动开始可以追溯到1940年代末,那是第二次世界大战后,卢布林天主教大学成为代表现实哲学的研究人员的圣地。该学院最重要的哲学家包括:Jerzy Kalinowski,StanisławKamiński,MieczysławA.Krąpiec,Marian Kurplek,Andrzej Maryniarczyk,StefanSwieżawski,KarolWojtyła和Zofia J. Zdybicka。本文分为六个部分。第1部分解释了学校哲学的以智慧为导向的经典模型,并指出它对宗教开放教育模型有影响。第二部分是关于认知客体的问题,正如该学派对笛卡尔,康德或现象学方法(所谓的反思哲学)的批评所提出的那样。反思和主体认知优先的方法对于学校的现实主义至关重要。存在与认知的统一性问题将在第3-4部分中进行更深入的分析,以致力于科学前认知的价值和哲学认知的对象(作为存在的概念)。第2部分到第4部分显示了面向主题的哲学如何影响学校提出的宗教定义。在第5和第6部分中分析了与宗教和教养有关的哲学解释的特殊性,第一个部分处理了价值观(包括圣洁性)的客观性问题,第二个则侧重于宗教定义的形而上本质。

著录项

  • 作者

    Boużyk Maria M.;

  • 作者单位
  • 年度 2016
  • 总页数
  • 原文格式 PDF
  • 正文语种 pol
  • 中图分类

相似文献

  • 外文文献
  • 中文文献
  • 专利
代理获取

客服邮箱:kefu@zhangqiaokeyan.com

京公网安备:11010802029741号 ICP备案号:京ICP备15016152号-6 六维联合信息科技 (北京) 有限公司©版权所有
  • 客服微信

  • 服务号