...
首页> 外文期刊>Journal of Mountain Agriculture on the Balkans >ПРОУЧВАНЕ НА ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ИНИЦИИРАНЕ НА ИН ВИТРО КУЛТУРА ЧРЕЗ СЕМЕНА ОТ MAGNOLIA X SOULANGEANA И MAGNOLIA GRAND/FLORA
【24h】

ПРОУЧВАНЕ НА ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ИНИЦИИРАНЕ НА ИН ВИТРО КУЛТУРА ЧРЕЗ СЕМЕНА ОТ MAGNOLIA X SOULANGEANA И MAGNOLIA GRAND/FLORA

机译:玉兰和玉兰/花的种子通过种子体外培养的可能性研究

获取原文
获取原文并翻译 | 示例

摘要

Възможностите за размножаване на видовете от род Magnolia чрез иницииране на ин витро култура от семена не са достатъчно проучени. Семената на соланжовата магнолия (М. X soulangeana) и едроцветна магнолия (М. grandiflora) се нуждаят от стратификация (СТ), което създава затруднения при използването им като изходен материал замикроразмножаване. Целта на настоящото проучване беше да се извърши сравнителна оценка на кълняемостта и развитието на растения отсемена от двата вида магнолия ин виво и ин витро с прилагане на СТ. За въвеждане на семената ин витро бяха изпитани три варианта на основна хранителна среда MS с витамини: без растежни регулатори (РР) и обогатена с 0.5 mg/l ВАР или 05 mg/l GA3. Семената поставени върху всяка от средите, в епруветки, бяха подложени на СТ за 30 или 90 дни при темп. 4±1°С, на тъмно. Развитието на тези семена бешесравнявано със семена без СТ, поставени върху същите хранителни среди при температура 24°±1°С и фотопериод 16/8 часа - ден/нощ. В условия ин виво, семената бяха засети в субстрат торф:перлит - 4:1 и поставени при 4±1°С, на тъмно, за 90 дни, при редовно увлажняване. Отчитани са процента на покълнали семена и процента от семената развили се в растения с поне два същински листа. Установено беше, че и при двата вида,кълняемостта на семената ин витро, без СТ е значително по-ниска от тази на стратифицираните При М. grandiflora не беше наблюдавана съществена разлика в зависимост от продължителността на СТ. Върху среда без РР процента на развитите растения беше 86.94% и 87.53% съответно за 30 и 90 дни. При М. X soulangeana най-висока кълняемост беше отчетена при семената, стратифицирани в продължение на 90 дни - 73.19% (без РР). И при двата генотипа съдържанието на РР не оказа съществен ефект върху процента на кълняемост, но растенията върху среда с 0.5 mg/l ВАР показахпо-бърз растеж в сравнение с тези без РР или с добавка на GA3. В сравнение с ин витро, при условия ин виво значително по-нисък процент от семената се развиха в растения. Ин витро растенията, получени от семена, са адаптирани успешно, кактонепосредствено след покълването им, така и след мултипликация на микрорастенията и вкореняването им ин витро.
机译:通过启动体外种子培养来繁殖木兰的可能性尚未得到充分研究。茄木(M. X soulangeana)和大花木兰(M. grandiflora)的种子需要分层(CT),这使其很难用作微繁殖的起始材料。本研究的目的是利用CT对木兰种体内和体外播种的植物的发芽和发育进行比较评估。为了在体外引入种子,测试了含维生素的基本营养培养基MS的三种变体:不含生长调节剂(PP),并富含0.5 mg / l BAP或05 mg / l GA3。将种子放在试管中的每种培养基上,在温度下进行CT 30或90天。 4±1°C,在黑暗中。将这些种子的发育与在24°±1°C和16/8小时-日/夜的光周期下置于相同营养培养基上的无CT种子进行比较。在体内,将种子播种在泥炭基质:珍珠岩-4:1中,并在4±1°C下于黑暗中放置90天,并定期润湿。记录在具有至少两片真叶的植物中发芽的种子的百分比和发育的种子的百分比。发现在这两个物种中,没有CT的体外种子的发芽都显着低于分层的M. grandiflora中的种子,根据CT的持续时间未观察到显着差异。在没有PP的培养基上,30天和90天的发达植物百分比分别为86.94%和87.53%。在M. X soulangeana中,分层90天的种子发芽率最高,为73.19%(无PP)。在两种基因型中,PP含量对发芽率均无显着影响,但与不添加PP或添加GA3的植物相比,添加0.5 mg / l BAP培养基的植物生长更快。与体外相比,体内条件在植物中发育的种子百分比显着降低。种子萌发后,微型植物繁殖后及其体外生根均已成功地成功适应了体外种子衍生的植物。

著录项

相似文献

  • 外文文献
  • 中文文献
  • 专利
获取原文

客服邮箱:kefu@zhangqiaokeyan.com

京公网安备:11010802029741号 ICP备案号:京ICP备15016152号-6 六维联合信息科技 (北京) 有限公司©版权所有
  • 客服微信

  • 服务号