首页> 外文期刊>Rudy i Metale Niezelazne >OD TOPNI KAZIMIERZA WIELKIEGO DO HUTY MIEDZI JANA TURZO METALURGIA MIEDZI OD POCZATKU XVI WIEKU
【24h】

OD TOPNI KAZIMIERZA WIELKIEGO DO HUTY MIEDZI JANA TURZO METALURGIA MIEDZI OD POCZATKU XVI WIEKU

机译:从KAZIMIERZ的大型熔炼厂到16世纪初的JANA TURZO铜冶金

获取原文
获取原文并翻译 | 示例
       

摘要

Krakow ma wielowiekowe, poswiadczone poprzez zrodla i badania naukowe, tradycje metalurgiczne i odlewnicze. Juz od XII wieku Rynek krakowski mogl byc miejscem produkcji wyrobow z metali niezelaznych, co poswiadczaja znaleziska tygiel-kow odlewniczych i relikty pieca ze sladami miedzi. W XIV wieku na Rynku funkcjonowala Wielka Waga dla miedzi, olowiu i zelaza oraz topnie metali, wymieniane w przywileju krolewskim Kazimierza Wielkiego. Od XV wieku rozwijal sie w okolicach Krakowa przemysl metalurgiczny. Wielki przedsiebiorca Jan Turzo zalozyl w podkrakowskiej Mogile (dzis Krakow, dzielnica Nowa Huta) hute, w ktorej zastosowal innowacyjna metode osrebrzania miedzi przy udziale olowiu. Realizowane w latach 2005-2011 badania archeologiczne na Rynku Glownym w Krakowie, wraz z przeprowadzonymi badaniami metaloznawczymi pozyskanych zabytkow, dowodza roli Krakowa jako europejskiego centrum handlu metalami. Rownoczesnie odkrycie sladow produkcji sredniowiecznej huty w Mogile k. Krakowa, wskazuje na Krakow jako centrum metalurgii miedzi. Dla lepszego poznania procesu odzyskiwania srebra od miedzi, dokonano badan zuzli archeologicznych, odkrytych na terenie dawnej, pietnastowiecznej huty Jana Turzo w Mogile. Podjete badania koncentrowaly sie na analizach historycznych oraz rozpoznaniu materialu archeologicznego pod wzgledem technologicznym. Wyniki analiz porownano z efektami badan wspolczesnych zuzli hutniczych z procesu wytwarzania miedzi. Wyniki badan wskazuja, ze zarowno w zuzlu z huty miedzi w Mogile, jak i w aktualnie otrzymywanym zuzlu, w procesie zawiesinowym wystepuja kuliste wtracenia "miedzi metalicznej" i dyspersyjna miedz. Badania skladu chemicznego zuzli historycznych wykazaly duza roznorodnosc pierwiastkow metalicznych obecnych w materiale. Z analiz wynika, ze najwieksze stezenie we wszystkich badanych przypadkach zuzli archeologicznych wyznaczono dla: miedzi oraz zelaza, olowiu i antymonu. Zarejestrowano tez niewielki udzial srebra.
机译:克拉科夫具有数百年的冶金和铸造传统,并得到了消息来源和科学研究的证实。早在十二世纪,克拉科夫市场就可以成为有色金属产品的生产地,铸造铸造坩埚的发现和带有微量铜的熔炉遗迹证明了这一点。在14世纪,卡齐米日大帝的皇家特权提到了集市广场上的铜,铅和铁以及金属熔体的大规模生产。从15世纪开始,冶金工业在克拉科夫附近发展。伟大的企业家扬·图尔佐(Jan Turzo)在克拉科夫附近的Mogiła(今天的诺瓦胡塔区克拉科夫)创建了一家冶炼厂,他在其中采用了一种创新的铜铅镀银方法。 2005年至2011年在克拉科夫的主要市场广场上进行的考古研究,以及对获得的古迹进行的金属研究,证明了克拉科夫作为欧洲金属贸易中心的作用。同时,在克拉科夫附近的Mogiła发现了中世纪钢铁厂的痕迹,这表明克拉科夫是铜冶炼的中心。为了更好地理解从铜中回收银的过程,对前莫吉拉15世纪的Jan Turzo冶炼厂的考古学基础进行了研究。进行的研究集中于对考古材料的历史分析和技术认可。分析结果与铜生产过程中现代冶金废料的研究结果进行了比较。研究结果表明,在Mogiła的铜冶炼厂产生的炉渣和目前获得的浆料中,浆料过程中均存在“金属铜”和分散铜的球形夹杂物。对历史缺陷的化学成分的研究表明,材料中存在多种金属元素。分析表明,在所有调查的考古学不良案例中,最高浓度的测定是:铜和铁,铅和锑。还记录了少量的银。

著录项

相似文献

  • 外文文献
  • 中文文献
获取原文

客服邮箱:kefu@zhangqiaokeyan.com

京公网安备:11010802029741号 ICP备案号:京ICP备15016152号-6 六维联合信息科技 (北京) 有限公司©版权所有
  • 客服微信

  • 服务号