首页> 外文OA文献 >A munkahelyi stressz és az énhatékonyság szerepe a pedagógusok mentális egészségének alakulásában
【2h】

A munkahelyi stressz és az énhatékonyság szerepe a pedagógusok mentális egészségének alakulásában

机译:工作场所压力和自我效能在教师心理健康发展中的作用

代理获取
本网站仅为用户提供外文OA文献查询和代理获取服务,本网站没有原文。下单后我们将采用程序或人工为您竭诚获取高质量的原文,但由于OA文献来源多样且变更频繁,仍可能出现获取不到、文献不完整或与标题不符等情况,如果获取不到我们将提供退款服务。请知悉。

摘要

A munkahelyi stressz egészségkárosító hatását egyre több szakirodalmi adat támasztja alá. Kutatásunk céljai: a pedagógusok lelki egészsége és a munkahelyi stressz közti kapcsolat feltárása, valamint az énhatékony­ság és a túlvállalás lelki egészségre gyakorolt hatásainak vizsgálata. Módszerek: Kérdőíves, keresztmetszeti vizsgálatunk általános iskolai peda­gógu­sok körében folyt. A vizsgálati mintát 87 pedagógus alkotta, mindegyikük nő. A munkahelyi stresszt a Siegrist-féle modell keretein belül értelmeztük, mérésére az Erőfeszítés-Jutalom Egyensúlytalanságának kérdőívét alkalmaztuk. Az énhatékonyság mérésére a Schwarzer-féle énhatékonyság kérdőívet, a mentális egészségi állapot felméréséhez pedig a Maslach-féle kiégés kérdőívet, a Beck depresszió kérdőív rövidített változatát és a Maastricht vitális kimerültség kérdőív rövidített változatát használtuk fel. Az adatok elemzését lineáris regressziós eljárás segítségével végeztük. Eredmények: A vizsgálat eredményei szerint a pedagógusok lelki egészségének fontos meghatározó tényezője az erőfeszítés-jutalom egyensúlytalansága. A túlvállaló magatartás és az énhatékonyság mind a kiégés, mind a vitális kimerültség prediktorának bizonyult, viszont a depressziós tünetek egyik egyéni jellemzője sem mutatkozott szignifikáns magyarázó tényezőnek. A túlvállalás és a munkahelyi stressz közötti interakció szignifikánsnak bizonyult a vitális kimerültség tekintetében, míg az énhatékonyság a munkahelyi stressz és a kiégés kapcsolatának volt moderáló tényezője. Következtetések: A vizsgálat eredményei alapján megállapítható, hogy a különböző mentális egészségi változókra eltérő módon és mértékben hatnak a munkahelyi stressz káros hatásait is befolyásoló egyéni jellemzők. A lelki egészség megőrzését célul kitűző intervenciós programok megtervezésénél a jelen tanulmányhoz hasonló vizsgálatok eredményeit is érdemes lenne figyelembe venni.
机译:与工作相关的压力对健康的有害影响得到越来越多的文献数据的支持。我们研究的目的是探索教育者的心理健康与工作压力之间的关系,并研究自我效能感和过度拥挤对心理健康的影响。方法:在小学教师中进行问卷调查,横断面研究。该研究样本由87名教育工作者组成,全部都是女性。在Siegrist模型的框架内解释了工作场所的压力,并使用了“努力-回报不平衡问卷”进行了测量。我们使用Schwarzer自我效能感问卷来测量自我效能感,并使用Maslach倦怠问卷,贝克抑郁问卷的缩写版和《马斯特里赫特体力消耗问卷》的缩写版来评估心理健康。使用线性回归程序进行数据分析。结果:根据研究结果,决定教师心理健康的重要因素是努力回报的不平衡。过度的行为和自我效能被证明是倦怠和重要力竭的预测因素,但是抑郁症状的个体特征似乎都不是重要的解释性因素。研究发现,过度劳累和与工作有关的压力之间的相互作用对生命力衰竭很重要,而自我效能感是与工作有关的压力与倦怠之间关系的调节因素。结论:根据研究结果,可以得出结论,不同的心理健康变量受到个体特征的不同方式和程度的影响,这些特征也影响工作场所压力的有害影响。在设计旨在维持精神健康的干预计划时,也应考虑与本研究相似的研究结果。

著录项

相似文献

  • 外文文献
  • 中文文献
  • 专利
代理获取

客服邮箱:kefu@zhangqiaokeyan.com

京公网安备:11010802029741号 ICP备案号:京ICP备15016152号-6 六维联合信息科技 (北京) 有限公司©版权所有
  • 客服微信

  • 服务号