...
首页> 外文期刊>Проблеми на географията >РЕГИОНАЛНИ ПОСЛЕДИЦИ ОТ ПРЕСТРУКТУРИРАНЕТО НА ПРОИЗВОДСТВЕНИЯ СЕКТОР В БЪЛГАРИЯ В ПЕРИОДА 1995-2001 Г
【24h】

РЕГИОНАЛНИ ПОСЛЕДИЦИ ОТ ПРЕСТРУКТУРИРАНЕТО НА ПРОИЗВОДСТВЕНИЯ СЕКТОР В БЪЛГАРИЯ В ПЕРИОДА 1995-2001 Г

机译:1995-2001年保加利亚生产部门结构调整的区域后果

获取原文
获取原文并翻译 | 示例
           

摘要

Периодът на преход от планово стопанство към пазарна икономика се ха-рактеризира с протичането на процеси, конто доведоха до качествени проме-ни в икономическата база на страната. Измененията в собствеиостта на акти-вите, в секторната и отрасловата им структура, обновяването на производст-вените фондове и др. са част от основните стъпки в провежданата политика за повишаване ефективността на икономиката на страната. По своя характер то-ва са процеси и управленски действия, свързани с преструктуриране па отделяйте стопански сектори. Във времеви аспект структурните реформи не старти-раха едновременно и равномерно в отделните икономически сектори и отрасли. На практика конкретните стъпки на структурната реформа започнаха в оне-зи отрасли, за конто се считаше, че икономическите промени ще протекат по-безболезнено. В началните етапи на структурната реформа трансформацион-ните процеси протичаха по-мащабно в отраслите от първичния и третичния сектор. В първичния сектор те стартираха с възстановяване на собствеността върху земеделските земи, както и с разрушаване на съществуващите до 1990 г. производствени структури. По редица причини (проблеми, свързани с реално-то земеразделяне, раздробяване на земеделските земи, загуби на чужди пазари на селскостопански стоки, бавната поява на адекватни на пазарните условия производствени структури и др.), очакваните реалии икономически и социал-ни ефекти от преструктурирането на аграрния сектор не бяха изцяло постигна-ти. Структурните промени в обслужващите отрасли и дейности, включени в третичния сектор (търговия, транспорт, услуги от комунално-битовата сфера, финансово-кредитната система и др.), протекоха с по-малки усложнения от тези в реалната производствена сфера (вторичния сектор). Причините за това се криеха в по-лесната им адаптация към пазарните изисквания в условията на преход. През последните няколко години актуален е проблемът с трансформа-циите на големи търговски дружества в някои отрасли на третичния сектор, конто все още не са напълно раздържавени и съхраниха монополното си положение в условията на пазарното стопанство - транспорт (БДЖ, БМФ) и съ-общения (БТК).
机译:从计划经济到市场经济的过渡时期的特点是过程的过程导致了国家经济基础的质变。资产所有权,部门和分支机构结构的变化,生产资金的更新等。是提高国家经济效率的政策主要步骤的一部分。从本质上讲,这些是与独立业务部门的重组有关的流程和管理措施。从时间上看,结构性改革并不是在各个经济部门和分支机构中同时进行的。实际上,在那些认为经济变化更加轻松的部门中已经开始了结构改革的具体步骤。在结构改革的初始阶段,转型过程在第一产业和第三产业中进行的规模更大。在第一产业中,它们始于恢复农业用地的所有权以及销毁现有生产结构直至1990年。由于多种原因(与实际土地细分有关的问题,农业用地的碎片化,农产品在国外市场上的损失,对市场条件适当的生产结构的缓慢出现等),重组的预期实际经济和社会影响农业部门没有充分实现。第三产业(贸易,运输,公用事业,金融和信贷系统等)所包括的服务业和活动的结构性变化要比实际生产部门(第二部门)的复杂性降低。其原因在于它们在过渡条件下更容易适应市场需求。在最近几年中,第三产业某些分支机构中大型商业公司转型的问题已成为热门话题。 (BTC)。

著录项

相似文献

  • 外文文献
  • 中文文献
  • 专利
获取原文

客服邮箱:kefu@zhangqiaokeyan.com

京公网安备:11010802029741号 ICP备案号:京ICP备15016152号-6 六维联合信息科技 (北京) 有限公司©版权所有
  • 客服微信

  • 服务号