首页> 外文期刊>Wiadomosci zootechniczne >Kwas sjalowy - nowe spojrzenie na wplyw produktow pochodzenia zwierzecego na organizm czlowieka
【24h】

Kwas sjalowy - nowe spojrzenie na wplyw produktow pochodzenia zwierzecego na organizm czlowieka

机译:唾液酸-动物产品对人体影响的新视角

获取原文
获取原文并翻译 | 示例
       

摘要

W swiadomosci spolecznej, ksztaltowanej przez media w oparciu o doniesienia z badań w dziedzinie nauk biomedycznych, zywnosc pochodzenia zwierzecego traktowana jest coraz czesciej jako potencjalne zródlo zagrozeń dla zdrowia czlowieka. Przykladem mozliwosci pojawienia sie w surowcach zwierzecych niebezpiecznych ksenobiotyków (substancji obcych dla ludzkiego organizmu) byl ostatni "incydent dioksynowy", odnotowany w Belgii w 1999 r. (Bernard i Fierens, 2002), zwiazany z przeniknieciem do paszy, aw konsekwencji do produktów drobiarskich, toksycznych zwiazków z rodziny polichlorowanych weglowodorów o budowie pierscieniowej - dibenzodioksyn (PCDD) i dibenzofuranów (PCDF). Choc substancje te wystepuja w sladowych ilosciach we wszystkich elementach srodowiska przyrodniczego, badania wykonane kilka lat temu w krajach zachodnioeuropejskich wykazaly, ze zródlem ponad 90% wszystkich PCDD i PCDF trafiajacych do organizmu czlowieka sa srodki spozywcze, w glównej mierze produkty pochodzenia zwierzecego (Liem i in., 2000). Znane sa równiez implikacje spoleczne powiazania zwierzecych chorób prio-nowych z grupy pasazowa!nych gabczastych encefalopatii z wystepujacymi u ludzi zwyrodnieniowymi zmianami w centralnym ukladzie nerwowym (Liberski, 1999). Najpowazniejsze obawy konsumentów wzbudza mozliwosc zakazenia droga pokarmowa (poprzez spozycie miesa wolowego) czynnikiem infekcyjnym wywolujacym "chorobe szalonych krów" (BSE), która w populacjach bydla niektórych krajów Europy Zachodniej przyjela wlatach 90. ub. stulecia postac epidemii (Reklewski i Grzybowski, 1998).
机译:在社会意识中,由媒体根据生物医学科学领域的研究报告所塑造,动物源性食品越来越多地被视为威胁人类健康的潜在来源。动物原料中可能出现危险的异种生物(人体异物)的一个例子是,1999年在比利时发生的最后一次“二恶英事件”(Bernard和Fierens,2002年),涉及到饲料中的渗透,以及随后进入禽类产品的渗透,具有环结构的多氯烃家族中的有毒化合物-二苯并二恶英(PCDD)和二苯并呋喃(PCDF)。尽管这些物质在自然环境的所有元素中都以微量存在,但几年前在西欧国家进行的研究表明,进入人体的所有PCDD和PCDF中有90%以上是食物,主要是动物来源的产品(Liem等。 。,2000)。头昏眼花的海绵状脑病与动物中枢神经系统的退行性变化相关,动物脊椎疾病的关联也具有社会意义(Liberski,1999)。消费者最担心的问题是食源性污染(通过食用牛肉)可能引起“疯牛病”(BSE),而在1990年代某些西欧国家的牛群中这种病以流行病的形式出现(Reklewski和Grzybowski,1998)。 。

著录项

相似文献

  • 外文文献
  • 中文文献
  • 专利
获取原文

客服邮箱:kefu@zhangqiaokeyan.com

京公网安备:11010802029741号 ICP备案号:京ICP备15016152号-6 六维联合信息科技 (北京) 有限公司©版权所有
  • 客服微信

  • 服务号