首页> 外文OA文献 >Transznacionális vállalatok és hálózataik: Szingapúri tanulságok úton az innováció-vezérelt gazdaság felé = Transnational corporations and their networks Lessons from Singapore on the road towards innovation-driven economy
【2h】

Transznacionális vállalatok és hálózataik: Szingapúri tanulságok úton az innováció-vezérelt gazdaság felé = Transnational corporations and their networks Lessons from Singapore on the road towards innovation-driven economy

机译:跨国公司及其网络:新加坡在创新驱动型经济道路上的教训

代理获取
本网站仅为用户提供外文OA文献查询和代理获取服务,本网站没有原文。下单后我们将采用程序或人工为您竭诚获取高质量的原文,但由于OA文献来源多样且变更频繁,仍可能出现获取不到、文献不完整或与标题不符等情况,如果获取不到我们将提供退款服务。请知悉。
获取外文期刊封面目录资料

摘要

(...) A transznacionális vállalatok hálózatainak szerepét kutatva, bemutatjuk, értékeljük az elmúlt 15 évben a nemzetközi és hazai szakirodalomban az elemzésükre kialakult kereteket. Magyarországon a három elemzési keret (globális értékláncok (GVC), globális termelési hálózatok (GPN) és globális innovációs hálózatok (GIN) közül a globális értéklánc elemzési keretet alkalmazták eddig főként a kutatók, kvalitatív kutatásokkal hozzájárultak a leányvállalatok feljebblépésének megismeréséhez a magasabb hozzáadott értékű termékek, termelési eljárások és funkciók felé, s ezzel a GVC elemzési keret pontosításához. Míg a GVC elemzési keretből véleményünk szerint is az értéklánc mentén „feljebblépés” mindenképpen tanulmányozandó vonatkozás, fontosnak tartjuk egyidejűleg vizsgálni a gazdaságföldrajzi alapokról kifejlesztett GPN elemzési keret alkalmazásával, a leányvállalatok sokszereplős hálózati kapcsolódásain keresztül létrejövő beágyazódását, beágyazottságát is. A szakirodalmi előzményekből kiindulva felállítottunk egy új kutatási modellt, mellyel a transznacionális vállalati hálózatok és az adott földrajzi helyszín - a lokáció - kölcsönhatását vizsgáltuk. A modellben integráltuk az eddigi a szakirodalomban csak elkülönülten alkalmazott elemzési kereteket. Az átfogó kép kialakítása érdekében bevontuk a modellbe a beágyazódásra ható erőforrás alapú versenyképességi tényezőket, a politika és kultúra szerepét, valamint a gazdaságpolitika és intézményrendszer releváns tényezőit. A modellt a szingapúri elemzés és a magyarországi kvalitatív kutatás során teszteltük. udAz elmúlt 25 évet elemezve kerestük azokat a gazdaságpolitikai és intézményrendszeri okokat, amelyek Szingapúrt segíthették a bérelőnyre alapuló külföldi beruházások vonzásától az innováció-vezérelt gazdaság felé vezető úton. Új szemléletben tekintettük át a nemzetgazdasági fejlesztési szempontok, úgy, mint az oktatás és K+F politika, valamint a vállalati magatartás és iparági építkezés kapcsolatait. Bizonyítottuk, hogy az innováció-vezérelt gazdaságra áttérést a hosszú távú gazdasági stratégiához illeszkedő, világszínvonalú oktatás, és a hatékony kutatás-fejlesztési intézményrendszer létrehozásával érték el. Kvantitatív és kvalitatív kutatással igazoltuk, hogy az állam által adott impulzus fenti funkcionális területeken, impozáns eredményeket hozott a TNC leányvállalatok és beszállítóik magas hozzáadott értékű tevékenységekre feljebblépésében. (...)
机译:(...)研究跨国公司网络的作用,我们介绍并评估了过去15年中在国际和国内文献中为分析而开发的框架。在匈牙利,三个分析框架(全球价值链(GVC),全球生产网络(GPN)和全球创新网络(GIN))中,全球价值链分析框架主要由研究人员使用,具有较高的附加值产品尽管我们认为无论如何都应研究价值链上的“上升”,但我们认为同时使用基于经济地理学,子公司的多玩家网络连接而开发的GPN分析框架进行研究非常重要。根据文献的先例,我们建立了一个新的研究模型,通过该模型我们研究了跨国公司网络与给定地理位置(即地理位置)之间的相互作用。我们已经集成了迄今为止仅在文献中使用的分析框架。为了形成一个全面的图景,我们在模型中包括了影响嵌入的资源型竞争因素,政治和文化的作用以及经济政策和制度体系的相关因素。该模型在新加坡进行的分析和匈牙利的定性研究期间进行了测试。 ud在对过去25年的分析中,我们寻找了经济政策和体制原因,这些因素可能有助于新加坡基于在创新驱动型经济道路上的工资优势吸引外国投资。我们对国民经济的发展方面采取了新的方法,例如教育与研发政策之间的关系,企业行为与产业建设。我们已经证明,通过根据长期的经济战略创建世界一流的教育并建立有效的研发机构体系,已经实现了向创新驱动型经济的过渡。定量和定性研究表明,国家对上述职能领域的推动在促进跨国公司子公司及其供应商的高附加值活动方面取得了令人瞩目的成果。 (...)

著录项

客服邮箱:kefu@zhangqiaokeyan.com

京公网安备:11010802029741号 ICP备案号:京ICP备15016152号-6 六维联合信息科技 (北京) 有限公司©版权所有
  • 客服微信

  • 服务号