首页> 外文OA文献 >A francia háborúk császári-királyi huszársága, avagy a 'legmagyarabb csapatnem' és fénykora a historiográfia tükrében
【2h】

A francia háborúk császári-királyi huszársága, avagy a 'legmagyarabb csapatnem' és fénykora a historiográfia tükrében

机译:法国战争的皇家-骑兵,或“史上最匈牙利的队伍”,以及根据史学研究的鼎盛时期

摘要

A tanulmány a francia forradalmi és a napóleoni háborúk időszakában fennállt császári-királyi huszárságra vonatkozó történeti irodalom fejlődését tekinti át. Kezdve, mintegy alapvető előzményként a magyarországinál jóval korábban indult és eleinte sokkal jelentősebb ausztriai hadtörténetírással. A hivatalos ausztriai hadtörténetírás kibontakozása ugyanis már a XIX. század elején kezdetét vette. Ennek keretében 1808-tól kezdődött meg az első ausztriai hadtudományos folyóirat az Oesterreichisch-militärische Zeitschrift kiadása is. A kiegyezést követően a közös hadsereg által támogatva az ún. ezredtörténetírás műfaja vált meghatározóvá, az ennek révén született munkák máig a legrészletesebb, nélkülözhetetlen forrásaink a huszárság történetére vonatkozóan. Az első, széles forrásbázison nyugvó, tudományosnak tekinthető munkák azonban csak a XIX. század utolsó évtizedeiben születtek.udA tudományos igényű hadtörténetírás megalapozása hazánkban is a XIX. század végén vette kezdetét, amit az első magyar hadtörténeti folyóirat, a Hadtörténelmi Közlemények megindítása, illetve az első magyar hadtörténeti összefoglaló munka megszületése jelzett. A két világháború közötti militarizált időszakban a huszár különösen hangsúlyos, gyakran idealizált szerepet kapott a nemzeti hadtörténetírásban, így a korszak reprezentatív hadtörténeti szintézisében, A magyar katona. Vitézségünk ezer éve című munkában és természetszerűleg az 1936-ban napvilágot látott újabb huszármonográfiában is. A második világháborút követően ugyanakkor jelentős mértékben háttérbe szorult a hazai történetírásban, ami még a magyarországi marxista hadtörténetírás legnagyobb vállalkozásaként 1984–85-ben megjelent Magyarország hadtörténete című munkában is egyértelműen érezhető. A rendszerváltozás időszakától kezdve viszont, részben a számos hagyományőrző egyesületnek köszönhetően, a huszárság ismét reneszánszát éli, ami a témával foglalkozó irodalomban is tetten érhető. Jellemző, hogy 1999-ben és 2000-ben egyaránt napvilágot látott egy-egy színvonalas monográfia a huszárságról. Az ugyancsak 2000-ben megjelent, eddigi utolsó magyar hadtörténeti szintézisben a nemzeti tudat erősödésének köszönhetően a huszárság szintén jelentőségének megfelelő bemutatásra került.udÖsszegezve azonban megállapítható, hogy a címben jelzett téma önállóan kevésszer került feldolgozásra, inkább csak átfogó művek keretében, fejezetek szintjén. Ezek is döntően egyfelől ismeretterjesztő jellegűek, másfelől gyakran több szempontból idejét múltak. Ennek következtében még számos feladat áll a téma kutatói előtt.
机译:该研究回顾了法国革命战争和拿破仑战争期间皇室-骑兵历史文献的发展。作为一种基本的先决条件,它的起步时间比匈牙利要早得多,起初在奥地利的军事历史著作中意义重大。奥地利官方军事史学的发展可以追溯到19世纪。它始于19世纪初。为此,奥地利第一本军事科学杂志《Oesterreichisch-militärischeZeitschrift》于1808年开始发行。在妥协之后,在联合部队的支持下,所谓的千禧年历史的流派已具有决定性,通过它创造的作品仍然是我们骑兵历史上最详尽,必不可少的资料。但是,只有在19世纪才能找到基于广泛资源基础的第一批作品,这些作品被认为是科学的。他们出生于19世纪的最后几十年。 ud也是19世纪匈牙利科学要求军事史学的基础。它始于19世纪末,以发布第一本匈牙利军事史杂志,《军事历史公报》和第一本匈牙利军事史摘要工作为标志。在两次世界大战之间的军事化时期,轻骑兵在国家军事史学中扮演着特别突出的角色,通常是理想化的角色,因此在匈牙利士兵这一时代具有代表性的军事历史综合中。在他的《千年的勇气》中,当然,在1936年的另一篇轻骑兵专着中。同时,在第二次世界大战之后,匈牙利史学的背景大为贬低,甚至在1984-85年出版的匈牙利匈牙利最大的马克思主义军事史学著作《匈牙利军事史》中也可以清楚地感受到这一点。然而,从政权更迭时期起,部分由于许多传统协会,the骑兵又重新经历了复兴,这在有关该主题的文献中也可以看到。通常,1999年和2000年都出版了有关骑兵的高质量专着。在上一次于2000年发表的匈牙利军事历史综合报告中,由于增强了民族意识,还对骑兵的意义进行了介绍。一方面,它们也很重要,另一方面,在某些方面却常常过时。结果,该领域的研究人员仍有许多任务。

著录项

  • 作者

    Réfi Attila;

  • 作者单位
  • 年度 2015
  • 总页数
  • 原文格式 PDF
  • 正文语种 hu
  • 中图分类

客服邮箱:kefu@zhangqiaokeyan.com

京公网安备:11010802029741号 ICP备案号:京ICP备15016152号-6 六维联合信息科技 (北京) 有限公司©版权所有
  • 客服微信

  • 服务号