...
首页> 外文期刊>Kultura i Spoleczenstwo >W ORBICIE '500 +' :FUNKCJONOWANIE UBOGICH RODZIN WIELODZIETNYCH W WARUNKACH ZMIANY POLITYKI RODZINNEJ W POLSCE
【24h】

W ORBICIE '500 +' :FUNKCJONOWANIE UBOGICH RODZIN WIELODZIETNYCH W WARUNKACH ZMIANY POLITYKI RODZINNEJ W POLSCE

机译:在“500 +”轨道中:贫困大家庭在波兰家庭政策变化条件下的运作

获取原文
获取原文并翻译 | 示例

摘要

W ostatnich dekadach w Polsce rodziny wielodzietne nieodmiennie stanowią jedną z kategorii najbardziej zagrożonych ubóstwem, zwłaszcza ubóstwem skrajnym. W ich przypadku długotrwała i głęboka bieda rodzi szczególne zagrożenia związane z petryfikacją i transmisją upośledzenia społecznego na kolejne pokolenia. Niebezpieczeństwo to wzmacnia fakt, iż ubóstwo jako zjawisko wielowymiarowe nie ogranicza się do deprywa-cji o charakterze ekonomicznym. Wespół z materialnym niedostatkiem występują bowiem deficyty kulturowe - nierzadko domykające procesy społecznej ekskluzji. Wykluczenie przejawia się w niepełnym uczestnictwie w życiu społeczno-politycznym, w ograniczonym dostępie do wielu instytucji i usług społecznych, do rynku pracy, rynku konsumpcji, instytucji kultury czy ochrony zdrowia. W odniesieniu do dzieci wychowywanych w rodzinach ubogich szczególne znaczenie mają bariery w zakresie realizacji potrzeb edukacyjnych, które w sytuacji doświadczania głębokiej biedy zazwyczaj nie stanowią priorytetu i są spychane na plan dalszy. Nierzadko jest to konsekwencją nie tylko obiektywnie złej sytuacji materialnej, ale i sposobu percypowania wykształcenia i edukacji - nie w kategoriach wartości autotelicznych czy nawet zdefiniowanych instrumentalnie mechanizmów odpowiedzialnych za włączenie i awans społeczny, lecz wyłącznie z perspektywy szkolnych wydatków, które są uznawane za niekonieczne czy wręcz zbędne. Tymczasem to właśnie kompetencje szkolne i kwalifikacje zawodowe jednostki w sposób istotny mogą wpływać na jakość i warunki egzystencji oraz warunkować szanse życiowe. Wraz z nie-instrumentalnym habitusem, czyli systemem uwewnętrznionych postaw, nawyków i dyspozycji wpajanych jednostce w procesach socjalizacji pierwotnej, składają się one na kapitał kulturowy (Bourdieu, Passeron 1990), współdecydujący o ulokowaniu jednostek w strukturze społecznej.
机译:近几十年来,大家庭总是构成最濒危贫困的类别之一,尤其是压力贫困。在他们的案例中,持久和深度贫困使特殊威胁与随后的几代人进行了化石化和社会障碍传播。这种危险加强了贫困作为多维现象的事实不仅限于经济性的偏离。与材料赤字一样,有文化缺陷 - 通常定义社会额。被排除在社会政治生活中表现出来,有限地获得许多社会机构和服务,劳动力市场,消费市场,文化机构或健康保护。关于在贫困家庭中提出的儿童,在贫困经验中实施教育需求的障碍通常优先考虑并按照计划推动。它通常是一种客观贫困的物质情况,也是一种掌点教育和教育的方法 - 而不是在自动训练价值观方面,甚至是负责纳入和社会促进的仪器定义机制,但只有学校支出的透视,被认为是无能的甚至不必要的。与此同时,该学校的能力和专业资格的个人可以显着影响存在的质量和条件和条件。与非乐器习惯一起,即内化态度,习惯和主要社会化进程所产生的指示,由文化资本(Bournieu,Passeron 1990)组成,共同决定在社会结构中找到单位。

著录项

获取原文

客服邮箱:kefu@zhangqiaokeyan.com

京公网安备:11010802029741号 ICP备案号:京ICP备15016152号-6 六维联合信息科技 (北京) 有限公司©版权所有
  • 客服微信

  • 服务号