首页> 外文OA文献 >Skapande och återskapande av genus i läromedel. Diskursanalys av läromedel i historia och naturvetenskap med avseende på genus.
【2h】

Skapande och återskapande av genus i läromedel. Diskursanalys av läromedel i historia och naturvetenskap med avseende på genus.

机译:在教育材料中创造和重塑性别。关于性别的历史和科学教材话语分析。

代理获取
本网站仅为用户提供外文OA文献查询和代理获取服务,本网站没有原文。下单后我们将采用程序或人工为您竭诚获取高质量的原文,但由于OA文献来源多样且变更频繁,仍可能出现获取不到、文献不完整或与标题不符等情况,如果获取不到我们将提供退款服务。请知悉。

摘要

Läromedel bör författas så att de överensstämmer med de normativa inslag som finns i skolverkets föreskrifter.Vi har därför undersökt läromedel i historia och naturvetenskap med avseende på hur dessa förhåller sig tillgenus och kön. Fokus ligger på normalitet och anomalier, samt hur män och kvinnor porträtteras i text ochbilder, vilket indelas i de temata vi kallat Aktiv-Passiv, Rationalitet-Emotionalitet och Hemmet-Offentligheten.Material för undersökningen är ett läromedel i historia, två läromedel i naturkunskap och två läromedel i biologi,alla från samma förlag. De fyra sistnämnda läromedlen är skrivna av samma författare och räknas iundersökningen som ett och samma läromedel. Läromedlen är, enligt förlaget själv, marknadsledande och demest använda i Sverige.Teorier om genus hämtas från forskarna Fanny Ambjörnsson och Yvonne Hirdman, vilka ser genus som socialtkonstruerat kön. Läromedlen analyseras med hjälp av diskursteori, som är en gren inom diskursanalys. Meddiskursteorin urskiljer vi och tydliggör mönster och strukturer som är sammankopplade med rådande diskurservilka beskriver manligt och kvinnligt i läromedlen. Diskursanalysen ses som såväl en teori som en metod, vilkaanvänds integrerat med varandra (Winther-Jørgensen Philips, 000:10).Resultatet av undersökningen är att läromedlen förmedlar en stereotyp bild av mannen som norm och kvinnansom det andra. Mannen syns mer, är historiens och naturvetenskapens aktiva subjekt och förekommer oftareinom intellektuella, tekniska och offentliga sfärer. Kvinnan beskrivs som mannens motsats, hon är anomalin somfrämst är emotionell, närvarande i hemmet och omnämns främst vid funktioner kopplat till reproduktion. I detavsnitt som behandlar sexualitet är bilden något tudelad, här ges bilden av både män och kvinnor som aktiva,samtidigt som mannen är ägare av sexualiteten och riktar denna mot den passiva kvinnan.
机译:教材的编写应符合美国国家教育局规定的规范性内容,因此,我们研究了历史和自然科学中有关性别和性别的教材。重点是正常和异常,以及男人和女人在文字和图像中的描绘方式,分为我们称为主动-被动,理性-情感和家庭-公共的主题。两本生物学教材,均来自同一出版商。最后四本教材是由同一位作者撰写的,本调查被视为一部教材。根据出版商本人的说法,教育资源在瑞典是市场领先的,并且用途最广泛,性别理论来自研究员FannyAmbjörnsson和Yvonne Hirdman,他们将性别视为社会建构的性别。借助语篇理论对教具进行分析,后者是语篇分析的一个分支。我们辨别了共语理论,并阐明了与流行语相关的模式和结构,后者在教材中描述了男性和女性。话语分析既是理论又是方法,两者相互结合(Winther-JørgensenPhilips,000:10),研究结果是教具传达了男人作为常态和女人作为另一常态的刻板印象。人是更可见的,是历史和自然科学的活跃主题,并且在知识,技术和公共领域中更常见。女人被描述为与男人相反,她是一种异常现象,主要表现在情感上,存在于家庭中,并且主要在与生殖有关的功能中被提及。在涉及性的部分中,形象被某种程度地划分了,在这里,男人和女人的形象都被赋予了主动性,而男人是性的所有者,并且将性瞄准了被动的女人。

著录项

  • 作者

    Nordén Jesper;

  • 作者单位
  • 年度 2011
  • 总页数
  • 原文格式 PDF
  • 正文语种 sv
  • 中图分类

相似文献

  • 外文文献
  • 中文文献
  • 专利

客服邮箱:kefu@zhangqiaokeyan.com

京公网安备:11010802029741号 ICP备案号:京ICP备15016152号-6 六维联合信息科技 (北京) 有限公司©版权所有
  • 客服微信

  • 服务号